Bylinkář Laďa Jakub doporučuje zařadit červenou řepu do jídelníčku, přestože mnozí z nás na ni nemají díky školním jídelnám dobré vzpomínky 🙂
Červenou řepu zná asi většina z nás spíše jako zeleninu používanou v kuchyni, než jako léčivou rostlinu. Mnozí si pamatujeme, že náš první kontakt s ní byl ve školních jídelnách na základní škole formou salátu k hlavnímu jídlu. Pro mnohé to byl kontakt i poslední.
Když se ptám lidí kolem sebe, zejména přátel a klientů, zda tvoří červená řepa standardní součást jejich jídelníčku, zjišťuji, že, až na světlé výjimky, nikoli.
Chce se mi říct, že je to škoda. A to proto, že červená řepa má skrze své zdravotní účinky širokospektrální blahodárné působení na lidský organismus, a právem ji lze dokonce i zařadit mezi tzv. superpotraviny. Pozornost jí věnuje i věda, proto máme mnohá konstatování podložena výzkumy.
Červená řepa má vědecky doložené protinádorové účinky (obsahuje antokyany), nejen přímým působením na rakovinové buňky, ale i sekundárním vlivem na trávení, imunitu a detoxikaci organismu.
Vylučuje z těla těžké kovy a radioaktivní látky, protože ty na sebe umí navázat její šťáva. Tím také detoxikuje játra. Snižuje hladinu cholesterolu, tuků a působí i proti ateroskleróze.
Jedovaté látky odstraňuje i z mozku. Má účinky protirevmatické. Její hlavní složkou je barvivo betain, které rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic, zpomaluje kornatění tepen.
Svými účinky je také močopudná, podporuje vylučování soli z těla, také podporuje trávení, činnost žaludku a tvorbu žluči. Obsahuje pigment betalain, který jí dává charakteristické tmavě-červené až fialové zabarvení. Tento pigment má výrazně antioxidační a protizánětlivé účinky.
Konzumace červené řepy i její šťávy aktivuje činnost střev, odstraňuje zácpu a podporuje tvorbu červených krvinek a lepší zásobení těla kyslíkem. U žen působí blahodárně i při menstruačních nebo klimakterických potížích.
Z dalších látek a mikroelementů v červené řepě nacházíme velké množství draslíku, také sodík, vápník, hořčík, zinek nebo selen, řadu vitamínů skupiny B, vitamin C, biotin neboli vitamín H a provitamín A.
Dnes už nemá zdaleka každý zahradu, v truhlíku v bytě červenou řepu nevypěstujeme, takže nám nezbyde, než ji kupovat jako potravinu, šťávu získávat z odšťavňovače.
O tom, že řepu znali již naši předkové v pradávných dobách svědčí i fakt, že nejen jazyky slovanské, baltské, němčina, ale i latina a řečtina mají podobný výraz, která i řečtina pravděpodobně přejala z neznámého předindoevropského jazyka. Původní význam je tedy neznámý.
Jak říká klasik, všeho s mírou, takže nadměrná konzumace řepy zatěžuje ledviny a může způsobit i tvorbu ledvinových kamenů. Také POZOR NELEKAT SE obarvení moče a stolice dočervena. Je to prostě řepa 🙂
Autor textu: Ladislav Jakub
Kontakt
Budete-li chtít Laďu Jakuba kontaktovat, je to možné na e-mailu:
ladislav.jakub(at)centrum.cz