Byliny – indický ženšen – ashwagandha

Indický ženšen - ashwagandha

Bylina mládí – ashwagandha nebo-li česky vitánie snodárná či indický ženšen poskytuje množství blahodárných účinků.

Usnadňuje proces adaptace

Dnes si představíme bylinu, která svými širokospektrálními účinky příznivě působí na náš organismus. Ženšeny obecně patří do kategorie adaptogenů. Ty usnadňují proces tzv. adaptace, tedy přizpůsobení se organismus zátěži.

Tou rozumíme nejen psychickou zátěž, ale i vlivy oxidační, radiační, infekční… Jejich pravidelné používání rozšiřuje rozmezí zátěže, kterou náš organismus pak zvládne, aniž by došlo k dysbalanci, které obecně říkáme nepohoda či nemoc.

Jejím domovem jsou subtropy

Vitánie snodárná je polokeř, který roste v Indiisubtropech Asie a Afriky. Upřednostňuje kamenité a vyprahlé půdy, má ráda místa prosvětlená, roste na okrajích křovin a podél cest.

Příprava a užívání

Z rostliny používáme kořen, který připravujeme standardním způsobem jako kořen, tedy vaříme 6-8 minut (dáváme do studené vody a přivedeme k varu) a necháme 15 minut vylouhovat. Pak scedíme. Pijeme mezi jídly, nikdy nalačno.

Byliny - indický ženšen - ashwagandha
Byliny – indický ženšen – ashwagandha

Proti stresu

Mezi významné účinky vitánie patří lepší zvládání stresu, blahodárné působení na úzkosti a depresecelkové vyčerpání.

Na zlepšení paměti a zklidnění

Při únavě stimuluje, také napomáhá lepšímu soustředění, koncentracizlepšuje paměť. Má zklidňující vliv na funkci mozku, vstřebání a následné uchování informací.

Bylina mládí

Vitánie se rovněž využívá v oblasti antiagingu, tedy zpomalování procesu stárnutí, lze ji považovat za bylinu mládí 🙂

Ochraňuje zdravé buňky, podporuje správnou funkci imunitního systémucelého organismu, vyživuje tkáně, kosti i svaly v těle.

Proto je vhodná také pro sportovce. Ochraňuje játra, zlepšuje fyzickou i psychickou vitalitu. Její působení je antivirové, antibakteriální, antioxidační, protizánětlivéstimulující.

Udržuje vápník v těle

Blahodárně působí na krev, snižuje krevní tlak, cholesterol i cukr v krvi a díky vysokému obsahu železa zvyšuje počet červených krvinek, udržuje hladinu vitamínu Cvápníku.

Afrodiziakální účinky

Za specifické působení lze považovat její afrodiziakální účinky. Také je nápomocná při sexuálních poruchách, frigiditě a neplodnosti, zvyšuje chuť na samotný tělesný sex.

Autor textu: Ladislav Jakub

Astrolog a bylinkář
Ladislav Jakub – astrolog a bylinkář

Kontakt

Budete-li chtít Laďu Jakuba kontaktovat, je to možné na e-mailu:
ladislav.jakub(at)centrum.cz

Jana Kaněvová
Posláním Jany je pomáhat lidem najít jejich místo v životě, porozumění v rodině a naplnění v práci. Je lektorkou a konzultantkou osobního a profesního rozvoje a spoluautorkou vzdělávacích programů Braintools. Je autorkou projektu Spokojeně svá, který ženám ukazuje cestu, jak žít v souladu se sebou samými. Je mámou dvou dětí a babičkou tří vnuček, ženou bezva chlapa, vášnivou lyžařkou a turistkou. Miluje nekonečné výhledy do krajiny a svobodu vrcholků hor. Je nadšenou experimentátorkou a konzumentkou života. Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.