Téměř všichni máme v kuchyni malý zázrak s širokými účinky na zdraví – cibuli.
Cibule patří mezi posvátné pokrmy starých Keltů a Římanů, je to jedna z nejstarších kulturních plodin lidstva, jejíž použití je známé již 5 000 let.
Ve starověkém světě byla cibule velmi ceněna a byla jí přisuzována i magická moc. Sloužila mimo jiné i jako obětní dar pro bohy a pro mrtvé na jejich cestě do zásvětí, také se věřilo, že zapuzuje zlé duchy. Do Evropy se výrazně rozšířila přes římské legionáře.
Nezastupitelné místo si cibule získala v kuchyni. Je součástí mnoha pokrmů, může se jíst syrová, krájená, často tvoří základ jídel, i když se při vaření a pečení úplně rozpustí, rozpadne a strávník často ani neví, že ji konzumuje.
Nás bude zajímat, PROČ je žádoucí ji pravidelně zařazovat do stravy – obsahuje až 200 mg vitaminu C ve 100 g, dále draslík, vápník, železo, mangan, zinek, slizy, vitaminy skupiny B (B2 – riboflavin), sirné sloučeniny, silice a cukry.
Cibule zvyšuje imunitu!
Cibule je přírodní antibiotikum, také dovede účinně potírat trichomoniázní aktivitu v ženských pohlavních orgánech, kterou způsobuje bičenka poševní (trichomonas vaginalis).
Sedativně působí na nervový systém, podporuje trávení tím, že zvyšuje sekreci trávicích šťáv v žaludku a ve střevech, také zvyšuje sekreci žluče a tvorbu pankreatických enzymů.
Cibule také odvodňuje a ulevuje srdci, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je prevencí proti ateroskleróze a infarktu myokardu.
Velmi zajímavé a prokazatelné účinky má cibule při léčbě akutních zánětů dýchacích cest, také usnadňuje při větším zahlenění vykašlávání. Mírní bronchiální katary, silný kašel a chrapot.
Účinná je při zánětech krku, hltanu a vedlejších nosních dutin. Zde pomáhá hodně cibulová šťáva.
Při chřipce využíváme cibuli i k inhalaci. Šťávu ze 2-3 cibulí vylijeme na talíř a po dobu 3 minut vdechujeme nosem. Máme přitom zavřené oči 🙂
Zajímavou lékovou formou jsou obklady z cibule. Cibuli rozkrojíme a přiložíme na místo, kde nás bodl hmyz a které oteklo, na bradavici, na popáleninu, ale také na bolavé ucho (přiložíme a zavážeme šátkem, aby držela).
Etymologicky pochází slovo cibule z latinského cepa, zdrobněle cepula, které se rozšířilo do jazyků jak slovanských, tak germánských i románských – šp. cebolla, něm. zwiebel, pol. cebula. Česká cibule je převzata z německého zwiebel.
Cibuli nakrájejte na plátky a protřete medem, nechejte den dva a pak jezte i se slizovitou šťávou.
Při počátku nachlazení nebo škrábání v krku je dobré hustě posypat krajíc chleba se sádlem čerstvou nadrobno nakrájenou cibulí a sníst.
Cibulové víno dle sv. Hildegardy z Bingenu (benediktýnka, 12. století) – 1 jemně nakrájená cibule + 1 litr bílého suchého vína, uzavřeme na 2 týdny v láhvi, pak scedíme přes kávový filtr, cibuli ještě vymačkáme v bavlněné látce a vše slijeme do tmavé láhve. Uchováváme v chladu a temnu. Pijeme 2x denně 0,5 dcl.
Cibule není vhodná při akutních onemocněních žaludku a střev nebo při zánětu slinivky.
Autor textu: Ladislav Jakub
Budete-li chtít Laďu Jakuba kontaktovat, je to možné na e-mailu:
ladislav.jakub(at)centrum.cz