Superbylina z tradičního indiánského lékopisu pro vylepšení intimních chvil 🙂
Dnes si představíme bylinu, která neroste v našich zeměpisných oblastech, ale vyskytuje se v tropických oblastech Jižní Ameriky, zejména v Brazílii, přičemž tvoří základní součást tradičního indiánského lékopisu a pro své blahodárné a celkem širokospektrální účinky ji lze právem považovat za superbylinu.
Jedná se o listnatý strom catuabu, který roste v deštných pralesích zmiňované oblasti a dorůstá do výšky 2 až 5 metrů. K léčivým účinkům se z něj používá drcená kůra.
Kůru používáme buď již přímo jako surovinu k přípravě odvaru, nebo ji zpracujeme tak, že z ní vyrobíme lihovou alkoholovou tinkturu.
Nás bude zajímat první způsob, a sice odvar, který z kůry připravíme tak, že požadované množství sušené suroviny (1 čajovou lžičku na cca 2 dl) zalejeme studenou vodou, přivedeme k varu a vaříme cca 6-8 minut, pak necháme 15 minut zakryté, poté scedíme a pijeme vždy min. 30 minut po jídle.
Složení kůry catuaby je poměrně složité a obsahuje mnoho různých látek, jako jsou například alkaloidy (např. katechin), taniny, flavonoidy, fytoestrogeny a triterpeny.
Účinky catuaby na zdraví jsou stále vědecky zkoumány, ale některé studie potvrzují její pozitivní vliv na sexuální funkce u mužů i žen, jako je například zlepšení erektilní dysfunkce a zvýšení sexuální touhy.
Je to silné přírodní afrodisiakum, prokrvuje pohlavní orgány mužů i žen. Prokázaný byl ale hlavně vliv na tvorbu spermatu, takže catuaba se využívá jako doplněk při léčbě mužské neplodnosti, pokud jsou spermie líné.
U žen potlačuje projevy silné bolestivé krvácivé menstruace. Dále má účinky antioxidační, zklidňující, rovněž podporuje dobrou střevní peristaltiku a má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Celkově zvyšuje vitalitu a také posiluje imunitu. Prokrvuje i mozek.
Autor textu: Laďa Jakub
Budete-li chtít Laďu Jakuba kontaktovat, je to možné na e-mailu:
ladislav.jakub(at)centrum.cz