Občas se můj muž ozve: „Ty se mnou manipuluješ!“
„Jen zvyšuju své šance lásko,“ přiznávám se (taky jen občas 🙂 ).
Chcete být při vyjednávání úspěšnější, pak můžete použít například techniku zarámování.
Představte si následující situace:
A. Muž sděluje své ženě přání koupit si drahé kolo: „Miláčku, koupím si nové kolo. Stojí 25 tisíc.„ Odpověď miláčka: „Ani náhodou! Tolik peněz!“
B. Žena přijde domů s návrhem na dovolenou: „Poletíme do Řecka. Bude to stát jen 40 tisíc.“ Muž vytřeští oči a konstatuje, že se letos nikam neletí.
C. Děti, kolem 15 let, informují rodiče, že jdou na akci a přijdou domů o půlnoci. Reakce rodičů: „To v žádném případě! V 10 (večer) budete doma.“
Ani v jednom případě naši aktéři nedosáhli svého. Chcete mít příště větší šanci na úspěch? Použijte techniku zarámování situace. Mně už dlouho funguje 🙂 Můj muž by mohl vyprávět … 🙂
A. Muž sděluje své ženě přání koupit si drahé kolo: „Miláčku, koupím si nové kolo. Stojí 70 tisíc.“ Odpověď miláčka: „Ani náhodou! Tolik peněz!“
Když miláčka vyděsíte částkou 70 tisíc, bude se vám snadněji vyjednávat o 25. Takže muž zklamaně pokračuje: „OK, tak já koupím to za 25.“
B. Žena přijde domů s návrhem na dovolenou: „Poletíme na Maledivy. Mají teď slevy. Bude to jen 80 tisíc.“ Muž vytřeští oči a nezmůže se na slovo.
Když muže vyděsíte částkou 80 tisíc, bude se vám snadněji vyjednávat o 40. Žena zklamaně: „OK, objednám to Řecko. Je jen za 40 tisíc.“
C. Děti cca kolem 15 let informují rodiče, že jdou večer s kamarády na akci a přijdou domů někdy nad ránem. Možná reakce rodičů: „To v žádném případě! Nejpozději o půlnoci ať jste doma!“
Jsme zvyklí pohybovat se v určitém rozmezí od-do. Nastavujeme si tím v hlavě maximální, minimální a průměrnou vnímanou a pro nás přijatelnou hranici.
Cílem techniky je „šokovat“ maximální hranicí. Většinou pak následující jakákoliv menší/nižší hranice (částka, hodina, …) je pro druhou stranu přijatelnější. A vy máte vyšší šanci na prosazení svého 🙂
Lásko, co víkend v Grandhotelu Pupp? … Je to moc drahé? OK, vybereme ve Varech jiný hotel.
Vymalujeme celý byt! … Nestíháš? Tak dobře, zatím jen 1 pokoj a kuchyň. To stihneme, že?
Bereme maminku na dovolenou k moři. …To nedáš? Tak jen na prodloužený víkend. Souhlasíš?
Babičko, potřebujeme celé prázdniny pohlídat děti. … 2 měsíce jsou moc? Potom tedy jen 14 dní.
Využít techniky zarámování můžete nejen v komunikaci, ale i při změně návyků nebo při zavádění změn.
Např. řeknu si: „Musím denně cvičit půl hodiny.“
Vyděsím se.
Opravdu každý den? Tolik? Hm, bude stačit 2x do týdne … a jsem spokojeně svá 🙂 vaše Jana Kaněvová
Mám rád Vaše články. Jste báječná 🙂 Děkuji