Na letních loukách najdete bylinku pro dobrou náladu – dobromysl obecnou.
Dnes si představíme bylinu, kterou mnozí znají jako koření do kuchyně a která se nám hodí do letního vaření. Jedná se o bylinku, kterou můžete sbírat na našich loukách, okrajích lesů, tam, kde svítí sluníčko, jde o dobromysl obecnou.
U nás se této bylině často říká obecně oregano (z latinské podoby jejího názvu origanum vulgare), což způsobuje záměnu s jinou bylinou, která roste v oblasti Středozemí a má úplně jiné účinky (antivirotické a epigenetické). Já osobně se držím krásného českého označení dobromysl, což mimo jiné odkazuje na jeden aspekt jejího působení, a sice na dobrou mysl 🙂
Bylinné tradice jsou prastaré a většinou nás odkážou do doby antiky a středověku. Již staří Egypťané a Římané dobromysl používali. Po postupném rozkladu Římské říše se bylinné tradice v raně feudální křesťanské Evropě chopil řád benediktýnů.
Ti ve svých klášterních zahradách pěstovali bylinky a udržovali v povědomí jejich využití jak v kuchyni, tak i při léčbě neduhů.
Významným obohacujícím prvkem byl ovšem obchod s arabským světem a poznatky arabských lékařů. Ti používali dobromysl primárně na zklidnění mysli, zmírnění nervozity a proti migrénám.
U této byliny sbíráme její kvetoucí nať, používáme buď jako koření v kuchyni nebo při léčbě.
V kuchyni se používá na podporu zažívání a chuti k jídlu. Hodí se do tučnějších a těžších pokrmů (vepřové), ale i na kuře, ryby, do špaget, do sýrů nebo fazolí. Výborná je v pomazánkách nebo polévkách.
Z hlediska zdraví se její účinky uplatňují při dráždivém suchém nebo silně zahleněném kašli, při opravdu úporném kašli, při onemocnění průdušek a plic. Samozřejmě zde je vhodné nakombinovat i jiné byliny ve vztahu k dýchacím cestám jako jsou podběl, sléz, truskavec, jitrocel, lípa aj.
Dalším účinkem je zlepšení nálady, stavu mysli, přičemž při pravidelném delším používání funguje i jako antidepresivum.
Také podporuje trávení a ovlivňuje enzymatickou činnost slinivky, rovněž pomáhá při angině pectoris a při srdeční ischemii a kombinuje se s podáváním hořčíku.
U žen se její působení osvědčuje u vynechávané menstruace nebo při menstruačních křečích.
Dobromysl lze také používat ve formě inhalačních směsí nebo v koupelích.
Autor textu: Ladislav Jakub
Budete-li chtít Laďu Jakuba kontaktovat, je to možné na e-mailu:
ladislav.jakub(at)centrum.cz