Bylinkář Laďa Jakub doporučuje pít zelený čaj denně. Věděli jste, že se jedná o superlátku?
Zelený čaj zná dnes již téměř každý. Ne každý ale ví, že jeho čajové lístky obsahují vysoce účinnou látku, která by měla být téměř každodenně začleněna do naší stravy. Tou látkou je Epigallocatechin gallát (EGCG), který se řadí mezi tzv. superlátky. Těmi rozumíme takové látky, které mají širokospektrální působení na organismus, geny, imunitu, tedy zdraví a omlazování buněk.
Nejvíce EGCG má matcha čaj, ale i samotné pravidelné popíjení například 7 šálků zeleného čaje denně má na organismus blahodárné účinky. Snižuje riziko mrtvice, omlazuje pokožku, obnovuje imunitu, kterou potlačuje UV záření, chrání před nadměrnou tvorbou volných radikálů, je výrazně protizánětlivý ve smyslu systémového zánětu, který stojí za vznikem autoimunních chorob.
Také lze říci, že u citlivých jedinců zvyšuje paranormální schopnosti, protože dekalcifikuje (odvápňuje) šišinku (epifýzu). Šišinka je žláza s vnitřní sekrecí, která je fyzickým projevem šesté čakry a která nám od 3. do 12. roku věku postupně kalcifikuje vlivem života v 3D prostoru (rozum, sociální konstrukty, víra v to, co vidím, změřím a zvážím, ohmatám si…), zejména ale fluoru.
Zde pozor na indické čaje (mají nejvíce fluoru). Chceme-li si své spirituálně-duchovní schopnosti alespoň částečně obnovit a být tak více na vědomé úrovni propojeni s Vyšším Já, Duchem a hyperprostorem, je pravidelný příjem EGCG více než žádoucí.
POZOR: Pokud jde o přípravu, tak na rozdíl od bylin (léků), které louhujeme 15 minut a zaléváme vařící vodou o 100 °C, tak zelené čaje zaléváme vodou o 70-80 °C, kterou ale převaříme (voda musí projit varem) a louhujeme max. 3 minuty. Moje doporučení je i udělat první nálev tak, že ten louhujeme 1 minutu, druhý pak 3 minuty. U velmi kvalitních čajů (gyokuro) lze louhovat i 7x. První nálevy ale vždy kratší dobu.
Autor textu: Ladislav Jakub
Budete-li chtít Laďu Jakuba kontaktovat, je to možné na e-mailu:
ladislav.jakub(at)centrum.cz