Velebený díky širokospektrálním účinkům i zatracovaný kvůli aromatu.
Česnek setý pochází ze stepí Iránu a Afghánistánu, kde dodnes planě roste, podle některých zdrojů pochází ze Sibiře. Byl přenesen do Číny, a i do starověkého Egypta, kde byl znám již kolem roku 3000 př. Kr.
Je považován za jeden z pěti posvátných pokrmů starých Římanů, tvoří významnou součást keltského, germánského i slovanského lékopisu. Má mimořádné vlastnosti.
Ve starověkém Egyptě sloužil česnek jako zdravá výživa pro vojáky a dělníky, kteří stavěli pyramidy, také se přidával do pohřební výbavy zemřelých faraonů.
Za 7 kg česneku si mohl svobodný Egypťan koupit zdravého otroka – tak byl ceněný!
Sv. Hildegarda z Bingenu (benediktýnka, 12. st.) doporučuje sníst jednou týdně syrovou paličku česneku, aby se krev v těle příliš nezahřívala.
Obsahuje značné množství draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, sodíku a síry, rovněž hodně železa, manganu, zinku, také jód a měď.
Dále vitaminy A, C (až 55 mg ve 100 g), D a mnohé ze skupiny B.
Také látky podobné pohlavním hormonům. Stěžejní je obsah superlátky allicinu, který má silně antibakteriální a protiplísňový účinek.
Účinky česneku jsou širokospektrální, a sice: likviduje bakterie (i zlatý stafylokok), plísně (i Candidu albicans), blahodárně působí na střevní flóru a sliznici, léčí infekční průjmy, chrání před viry chřipky, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak.
Dále brání bujení rakovinových buněk, brání vzniku tukových a minerálních usazenin v cévních stěnách, zvyšuje vylučování cholesterolu, také podporuje vylučování žluči, podílí se i na detoxikaci těla, protože v játrech podněcuje tvorbu enzymu, který odvádí z organismu jedy.
Také vypudí z těla parazity (dětské roupy).
Česnek má asi většina z nás v kategorii koření ve studené kuchyni (pomazánky, saláty) a vaření (maso, polévky). Léčebných účinků dosáhneme i skrze jiné lékové formy, např. tinkturu.
To oloupeme stroužky česneku, dáme do skleničky, zalijeme 40 % lihem a necháme 14 dnů macerovat, pak podáváme 1 čajovou lžičku max. 4x denně.
TIP: Rozdrcený česnek zalijeme citronovou šťávou – toto čistí cévy.
TIP: Na plísně na nohou působí výborně česnek tak, že oloupanými stroužky potíráme postižená místa, která předtím umyjeme dobře mýdlem a vodou a osušíme. Dobré opakovat 2x denně, dokud plíseň nezmizí, pak i později preventivně třeba 2x týdně.
Není vhodný při akutních onemocněních žaludku, střev, jater a močových cest.
Autor textu: Ladislav Jakub
Budete-li chtít Laďu Jakuba kontaktovat, je to možné na e-mailu:
ladislav.jakub(at)centrum.cz