Není to Alzheimer, je to Autopilot!

Také neustále něco hledáte? Možná to není Alzheimer!

Byla jsem rozmarná a pořídila si drahé brýle. Jsou na dálku. Bohužel na blízko už přes ně nevidím, tak je sundávám, nandávám, sundávám, nandávám. Sama často nevím, kde brýle mám. Ale tentokrát jsem je opatrovala a hlídala jako oko v hlavě.

Když naběhne program Autopilot

Chystám se k odjezdu na kole k sestře do přibližně 10 km vzdálené vesnice. Vše mám, tak ještě brýle. Kam jsem je položila? Obejdu známé odkládací pointy. Brýle nikde. Prohrabu všechny kabelky, zkontroluju všechna brýlová pouzdra. Tak jsem …. ?! Kam jsem je dala? Snad jsem neztratila další brýle! To se mi podařilo už 3x.

Další brýle fuč

Volám, že přijedu pozdě, že hledám brýle. Zoufalá a zcela na zhroucení hledání vzdávám. Další brýle fuč. A zrovna ty drahý!
Sestra mě vítá v brance. Když seskakuju z kola, nadávám na sebe, jak jsem nepozorná, že jsem ztratila nové brýle.

„Který brýle jsi ztratila?“ ptá se mě. „Ty bez obrouček se zelenýma ručkama?“
„Přesně ty! Ty krásný, nový, drahý,“ zoufale přikyvuju.
„Máš je na hlavě ve vlasech,“ říká pobaveně a směje se mi.

Chápete?!

Chápete, že 30 minut doma lítám po bytě mezi asi třemi zrcadlynevšimnu si, že mám brýle na hlavě? Chápete, že s brýlemi ve vlasech ujedu 10 km a nevnímám je?

Autopilot

Často si brýle bezmyšlenkovitě odkládám do vlasů, kde mi slouží jako (velmi drahá) čelenka. A přesně toto jsem nevědomky udělala i tentokrát. Zbytek už byl dílem autopilota, tedy rutiny, spěchu a zmatků.

Mnoho činností dělám automaticky. Klasickým příkladem je řízení auta, kdy po x letech už nevnímám jednotlivé činnosti.

Poučení

🙂 Nenadávám a nezlobím se na sebe. Hledám na své hlavě. Nebo spíš ve své hlavě?! 🙂

Autopilot = zautomatizované činnosti usnadňující život

Využíváme při nich méně pozornosti, jsme rychlejší, potřebujeme méně energie.
Paradoxně ale mohou být zdrojem chyb, úrazů a zmatků. Záleží na tom, zda jsme zautomatizovali efektivní nebo neefektivní postup.

Názorným příkladem zautomatizované činnosti je řízení auta, kdy po x letech šoférování už jednotlivé činnosti téměř nevnímáme.

Jak na autopilota?

I když je autopilot výtečný pomocník, jsou chvíle, kdy škodí. Pak je třeba autopilota vypnout, dát si stopku a činnost zvědomit, zpřítomnit se.

Např. při zamykání bytu si říkat: „Teď právě zamykám.“na zamykání zároveň i myslet. Ušetříte čas a energii, protože se nebudete vracet kontrolovat, jestli jste zamkli.

I takto mě občas potkáte ve městě 🙂
Jana Kaněvová
Posláním Jany je pomáhat lidem najít jejich místo v životě, porozumění v rodině a naplnění v práci. Je lektorkou a konzultantkou osobního a profesního rozvoje a spoluautorkou vzdělávacích programů Braintools. Je autorkou projektu Spokojeně svá, který ženám ukazuje cestu, jak žít v souladu se sebou samými. Je mámou dvou dětí a babičkou tří vnuček, ženou bezva chlapa, vášnivou lyžařkou a turistkou. Miluje nekonečné výhledy do krajiny a svobodu vrcholků hor. Je nadšenou experimentátorkou a konzumentkou života. Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.