Myslíš, že jsem ve stresu?

Myslíš, že jsem ve stresu?

Stres se stal tak samozřejmou součástí našich životů, že už ho ani nevnímáme.

Aktivní lidé

Mám velmi aktivní kamarádku, činorodou, kreativní, zábavnou. Je na volné noze a za prací cestuje po celé Moravě. Má dvě děti na základní škole. Stará se o velký dům, krásnou zahradu, sportuje a ráda se baví. S celou rodinou moc rádi cestují.

Společně u kávy

Při jedné naší společné kávičce mi povídá:

„Byla jsem v pátek pracovně v Brně, jedno jednání za druhým, ale když už jsem tam byla, jela jsem ještě do Hlohovce za Pavlínou (naše společná kamarádka). Přijela jsem k ní už příšerně unavená, moc jsem ten den nejedla, snažila jsem se všecko stihnout. Večer jsem si u Pavlíny sedla, daly jsme si sklenku vína a mně úplně vypovědělo tělo. Měla jsem pocit, že ani nemůžu zvednout nohy. Bylo mi špatně. Druhý den jsem se u ní vzpamatovávala až do čtyř do odpoledne, než jsem mohla odjet domů (na sever Moravy).“

Myslíš, že mám stres?

Chvíli mlčela, pak na mě koukla a ptá se: „Myslíš, že mám stres?“ Začaly jsem se obě smát.

Společně u kávy

Samozřejmá součást života

Stres je a bude součástí našich životů, ať chceme nebo ne. Jen rozlišujme, kdy je to ještě ten dobrý jednorázový stres (eustres), který dělá naše životy zajímavější. Nebo zda už jde o stres dlouhodobý a neustálý (distres), bez občasných chvílí klidu a relaxace.

Jedeme na autopilota

Stres se může stát tak samozřejmou součástí našeho života, že si ho přestaneme uvědomovat. Přestaneme ho vnímat. Prostě jen jedeme na plný plyn. Nepřemýšlíme a jedeme na autopilota. Musíme přece všechno stihnout. Odpočineme si až potom (možná taky, jak se říká, až v hrobě). Přestáváme vnímat skutečnou realitu – skutečné tady a teď.

Tělo nás varuje

Tělo vysílá signály v podobě únavy a nepozornosti. Jenže my ho neposloucháme … to přece dáme, tohle ještě zvládneme. Tělo přitvrdí a přichází občasné úrazy, např. si skopneme palec u nohy nebo píchneme tyčkou do oka (jako já). Padají nám věci z rukou. A pak najednou tělo řekne: „Hele a dost!“

Přijde nemoc. Jenže i s nemocí se dá fungovat, pomohou prášky z lékárny a životabudiče. Pokud takto pokračujeme, nemůže to naše tělo dlouhodobě vydržet a pošle nás s vážnější nemocí nebo úrazem do nemocnice. Tam už zvolnit musíme.

Opravdu to musí zajít tak daleko?

Nemusí. Stačí vystoupit z autopilota do vědomé rovinyzastavit ten kolotoč. Jak?
Až zase budete mít příště pocit, že jste unavení, že jste na tom, jak křeček v běhacím kolečku, vyskočte z toho. Přerušte to.

Dejte si "stopku"
Dejte si „stopku“

Technika 5Z

Použijte techniku 5Z (také v ebooku zdarma, který je ke stažení zde). Co je třeba udělat? Postupujte podle těchto bodů:

  1. Zpomalte …. vědomě, řekněte si: „A teď zpomaluju …“ … a udělejte to
  2. Zastavte se … na chvíli si dejte stopku, sedněte si a nic nedělejte
  3. Zklidněte se (zvědomte) … dostaňte emoce/stres pod kontrolu např. odečítáním od stovky (malý stres odečítáte 100 – 3 – 3 – 3 … velký stres odečítáte 100 – 7 nebo – 13 … toto pomůže přesměrovat pozornost od emocí/stresu k rozumu do vědomé roviny). Odečítejte tak dlouho, dokud se nezklidníte.
  4. Zamyslete se … Co teď potřebuju udělat jako první? Čím budu pokračovat? A vyberte jen jednu věc.
  5. Začněte – a začněte touto jednou věcí, tímto 1. krokem, který jste si před chvíli definovali a pokračujte krok za krokem, nedělejte víc věcí najednou, vytrvejte …
Jak se stát z nespokojené spokojeně svou
Jak se stát z nespokojené spokojeně svou

Relaxační chvilky a odpočinkové dny

Vědomým přístupempravidelným plánováním odpočinku dokážeme dostat stres pod kontrolu. Vyzkoušejte také dny jen pro sebe, více v článcích Luxus dnů jen pro sebe nebo Má sobecká rána jen pro sebe.

Luxus dnů jen pro sebe
Luxus dnů jen pro sebe

PS. Zmíněná kamarádka, jelikož se má ráda, si začala plánovat volnější program a je spokojeně svá.

Držím palce i vám 🙂

Jana Kaněvová
Posláním Jany je pomáhat lidem najít jejich místo v životě, porozumění v rodině a naplnění v práci. Je lektorkou a konzultantkou osobního a profesního rozvoje a spoluautorkou vzdělávacích programů Braintools. Je autorkou projektu Spokojeně svá, který ženám ukazuje cestu, jak žít v souladu se sebou samými. Je mámou dvou dětí a babičkou tří vnuček, ženou bezva chlapa, vášnivou lyžařkou a turistkou. Miluje nekonečné výhledy do krajiny a svobodu vrcholků hor. Je nadšenou experimentátorkou a konzumentkou života. Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.