Většina z nás žije v mylném přesvědčení, že když respektujeme názor nebo rozhodnutí druhého, zároveň s ním i souhlasíme.
I já jsem tvrdošíjně prosazovala své názory a svá rozhodnutí (která samo sebou byla vždy lepší než těch druhých) a nechápala jsem, jak tak jasnou věc druzí neberou a říkají nebo chtějí něco jiného.
Až jednou mi moudrá starší paní numeroložka (pro Šumperáky paní Křížková) otevřela oči. Zeptala se mě: „Kolik let je vašim dětem?“
„Hodně, už jsou dospělé,“ já na to.
„Tak proč jim chcete mluvit do života? Je to jejich život. Vychovala jste je a teď už to nechejte na nich. Sbírají vlastní zkušenosti. Nechtějí ty vaše. Dopřejte jim prostor.“
To byla sprcha, kterou jsem potřebovala.
Stejným principem se řídí koučování. Kouč neradí, ale pomáhá najít klientovi pro něj tu nejlepší cestu. I když se kouči třeba i nelíbí, je to cesta klienta. Jeho rozhodnutí. Jeho život. Respektovat cestu vybranou klientem pro mě bylo z práce kouče to nejtěžší. Neradit, pouze provázet.
Kdysi toto poznání a zároveň umění jednou větou shrnul Jan Kraus v jeho Show, když komentoval volbu prezidenta – volně citováno: „Respektuju volbu ostatních, to neznamená, že s ní nesouhlasím.“
A mě to docvaklo 🙂 Jasně, to je objev! To je ono. A jak jednoduchá definice:
Respektovat neznamená souhlasit.
Respektovat názor či rozhodnutí druhého, pokud s ním nesouhlasíte, je o naší obrovské vnitřní síle. Poskytnout a ponechat druhým jejich prostor a nechat věci být. Často svádím vlastní vnitřní boje 🙂
Občas se mi nelíbí, jak mé děti vychovávají své děti, ale držím …. pusu a respektuji jejich volbu a způsob výchovy (to víte, že ne vždycky 😉 trochu šidím, například cukrovím krmím vnučky v přiměřené míře pořád 🙂 ).
Občas se mi nelíbí rozhodnutí nebo konání mého muže. Svedu vnitřní boj, držím rukama rty u sebe, ať nemůžu mluvit, sednu si na ruce, ať nemůžu nic dělat. A až si to uvnitř sebe vybojuju a nechám to být, jdu mu dát pusu a říct mu, že ho miluju (i když já bych to udělala jinak 😉 ).